Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 24. týdne roku 2016.

Pracovní týden začal a končil šokem z vraždění. USA se snaží pochopit, co vedlo Omara Mateena k cestě do klubu Puls v Orlandu, kde zastřelil 49 lidí a desítky dalších zranil. Poslankyně Jo Coxová byla “jen jedna”, přesto se Velká Británie pokouší od čtvrtka vzpamatovat z její smrti, ke které jejího vraha zjevně vybudila politická, radikální nenávist.

bono_jo_cox
Českou republiku naštěstí jen tak něco nezasáhne, kola autobusu se dál a klidně otáčí, otáčí.

Chovanec_Jančura_Šlachta_autobusPoliticko-podnikatelsko-mocenský sitcom “o boji o protikorupční, protimafiánské a jiné policejní útvary” má dalšího scénáristu. Pár řádek doplnil byznysmen Radim Jančura.

Poté, co ministr vnitra Milan Chovanec podepsal policejní reformu, hnutí ANO zase pohrozilo odchodem z vlády a pak v ní zůstalo a šéf ÚOOZ Robert Šlachta přestal licitovat a odchází do civilu, Jančura udělal ze svých žlutých autobusů Zlaté stránky.

Už jste zkoušeli volat?

Česká politika jde vůbec s dobou, aktuálně se nám rozmohla móda hromadných selfie.

Po ministryni práce Michaele Marksové, která si nedávno střihla společný snímek s vedením ČSSD (“Dodělali jsme v Liďáku volební program a stejně jako celé Česko máme radost, že už je pátek.”) se za “knipl” posadil i šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš měl čerstvý sestřih, který si pořídil během své přednášky pro vietnamskou komunitu v tržnici SAPA, kde vysvětloval přínosy elektronické evidence tržebbabis_sapa_tweet. Ke snímku, na němž mu ze zad vyrůstají ministři Robert Pelikán, Richard Brabec, Martin Stropnický, Dan Ťok a ministryně Karla Šlechtová (také nedávno zkracovala vlasy), připsal: “Na poradě ministrů jsem všechny informoval, že v Sapě stříhají za 50 Kč.”

Komunita na Twitteru je krutá, takže reakce přišly bleskově a byly kruté. “A to byla asi nejdůležitější informace z dnešních politických jednání ANO.” (Žížala) *** “Jednou mě napadlo, jak by vypadaly selfie v Třetí Říši. Teď už to bohužel vím.” (Liberty First) “Taky máte za ty peníze pěknou ránu. Takže svět je ještě v pořádku…” (Ájá X) *** “Rychlo utěkajte @RPelik @stropnickym @katavalachova lebo až to pan Agrofert prikúpí SAPU za padesát to nebudě.” (Tom Cooper)

Po tvrdé politické práci nemůže nikdo českým lídrům upírat právo na zaslouženou relaxaci. Poradce prezidenta Martin Nejedlý proto upřímně zve na oslavu svých padesátin do Královské zahrady a Letohrádku královny Anny – ovšem jen ty významné z byznysu a politiky, pro veřejnost bude významná část Pražského hradu uzavřena ».

Tisková zpráva z jiné části planety: Starosta New Yorku Bill de Blasio plánuje vyhlásit 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku.
blasio_Havel_Day_new york

Institut dnů věnovaných určité osobě či tématu má v New Yorku poměrně velkou váhu a fakt, že bývalý československý a český prezident se této pocty dočká, lze považovat za velký úspěch na poli veřejné diplomacie v New Yorku.

V rámci Havlova dne je plánována řada aktivit, např. provedení Havlových divadelních her či odhalení busty V. Havla od Marie Šeborové v areálu kampusu Columbia university. Vlastní aktivity plánuje uspořádat rovněž generální konzulát v prostorách České národní budovy. Celkově by tak oslava Dne Václava Havla v New Yorku měla naplnit cca 2 až 3 dny kolem 28. září 2016.

Tomáš Rosický si natrhl sval a fotbalové reprezentaci, které mistrovství Evropy zatím moc nevychází už nepomůže.

Mezinárodní výbory potvrdily, že ruští sportovci kvůli dopingové aféře dál nesmějí na olympiádu do Ria. Rusové byli rovněž – zatím podmínečně – vyloučeni z fotbalového Eura kvůli brutálnímu řádění svých “fanoušků”. Nejsou v tom zdaleka sami, zážitek ze setkání nejlepších mužstev starého kontinentu v prvním týdnu přebíjely snímky otřesných násilností Britů, Chorvatů, Maďarů, Turků… Přímo na stadionech, přímo v ulicích.

A co jste nejvíce četli na Neovlivní.cz?

Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty

Repro: Čt24

Mocenský souboj dvou nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO o bezpečnostní složky, který vyvolala podivně přichystaná reorganizace speciálních policejních útvarů a následný odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, je po dvou týdnech čím dál nepřehlednější.

Deník Neovlivní.cz proto připravil průvodce, jak poslední a prozatím nejsilnější vládní krizi rozumět. Najdete ho v materiálu Sabiny Slonkové ».

V dalším textu jsme pak rozebrali zákulisí posledních hodin před víkendovým smírem, v nichž záplavu silných slov vystřídaly tradiční kompromisy a ústupky.

Jak do vládní krize zasáhl Miloš Zeman? »

Zpráva o vládní sebedestrukci, díly 1-3

Foto: Radim Beznoska

Sobotkův kabinet zažívá nejvážnější krizi od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout. Rozbuškou se stala reorganizace policie, ale k velkém třesku nazrávala situace dlouhé měsíce. Deník Neovlivní.cz to zdokumentoval během uplynulých týdnů, kdy se redakce rozhodla po dalších prudkých hádkách a invektivách mezi členy kabinetu zmapovat, co přesně se za zdmi Strakovy akademie děje.

Třídílná série článků vychází z obsáhlého materiálu, který Neovlivní.cz připravuje do dalšího čísla tištěného měsíčníku. Vzhledem k tomu, jak vážná se momentálně politická situace jeví, rozhodli jsme se stěžejní části materiálu zveřejnit v předstihu; printový magazín je momentálně ve výrobě.

Kdo vydíral Dalíka? Policie zatkla hackera, který naboural jeho poštu

Policie dopadla muže z Olomoucka, který se v uplynulých měsících pokoušel vydírat bývalého Topolánkova přítele Marka Dalíka. Muž se naboural do Dalíkovy elektronické pošty, změnil mu heslo a chtěl po něm peníze.

Někdejší vlivný lobbista měl ve schránce emaily za posledních deset let, řada z nich se týkala i politiky. Policie zkoumala i souvislost s nabouraným emailem premiéra Bohuslava Sobotky.

Případ se odehrál už v minulém roce, ale na veřejnost o něm informace dosud nepronikly.

Zjištění Neovlivní.cz si můžete přečíst zde ».

Dvě špatné zprávy pro Agrofert

Foto: Elisabeth Broeckaert, European Union

Na úvod týdne jsme jako první přinesli zprávu, že státní zastupitelství obžalovalo hustopečskou společnost Agrotec v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami na státní poště. Firmu vicepremiéra Andreje Babiše a jednoho z jeho manažerů podezřívá, že se zapojili do ovlivňování veřejných zakázek v rámci České pošty. Klíčovým důkazem jsou odposlechy a svědectví jednoho z obviněných manažerů pošty, který popsal výsadní postavení Agrotecu ve státní firmě.

Andrej Babiš i holding Agrofert, pod který Agrotec spadá, opakovaně jakékoli pochybení popřeli. Vicepremiér naposledy tento týden kauzu označil za vykonstruovanou ».

Radost mu ovšem neudělal ani renomovaný německý časopis Der Spiegel, který napsal o indiciích, podle nichž manažeři holdingu Agrofert českého vicepremiéra Andreje Babiše ovlivňovali pravidla pro přidělování unijních milionů.

Der Spiegel zvedl případ, o němž deník Neovlivní.cz informoval letos v lednu. Německý magazín v souvislosti s vyšetřováním evropské jednotky OLAF mimo jiné upozorňuje na síť důvěrníků, jimiž Babiš v Bruselu disponuje. Další podrobnosti i reakci Andreje Babiše najdete v tomto článku ».

O Brexitu s mužem, který chodil na garden party ke královně

Foto: David Binar, Neo

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, který může zásadně změnit podobu Evropské unie tak, jak ji léta známe. Britové budou 23. června v referendu rozhodovat, zda chtějí odejít z EU.

Deník Neovlivní.cz o náladách na britských ostrovech, o Evropě i o euroskeptické České republice hovořil minulý týden s mužem, který v Londýně na velvyslaneckém postu působil šest let – s Michaelem Žantovským.

První část rozhovoru najdete tady ».

Druhý díl interview s mužem, který patřil k zakládajícím členům Občanského fóra, byl mezi prvními poradci Václava Havla a šestnáct let strávil na nejprestižnějších postech diplomacie – v USA, Británii, Izraeli, nabízíme zde ».

Smí tajnou službu úkolovat sekretářka?

Petr Nečas s chotí Janou u soudu. Repro Čt24

Soudkyně Helena Králová opět zprostila Janu Nečasovou-Nagyovou obžaloby, která jí vinila z toho, že nechala sledovat svoji sokyni v lásce – tehdejší manželku premiéra Petra Nečase – a zneužila k tomu tajnou službu.

Spor rozhodovala stejná soudkyně, která už loni všechny obžalované osvobodila. Odvolací soud následně práci označil za nekvalitní a nařídil nové jednání.

Smí tajnou službu úkolovat sekretářka? Může vojenské zpravodajství posílat své lidi jako utajený doprovod manželky premiéra a říkat tomu ochranné opatření, aniž o tom ona sama ví?

Obojí se u soudu nade vší pochybnost prokázalo. Soudkyně Králová je ale přesvědčená, že to žádnému zákonu, předpisům ani zdravému rozumu neodporuje ».

Ruská stopa: další zápis v databázi

Již druhým rokem na Neovlivní.cz skládáme unikátní databázi “kremelských ozvěn” v Česku.

Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Přidáváme další položku – web Rukojmí.cz.

Více o serveru, jehož motto zní “Jsme rukojmí života, peněz, politiků, zbraní, válek, náboženství a násilí. Nedopusťme, abychom byli též rukojmí sami sebe” shrnujeme tady ».

A pokud si chcete projít úplnou, stále aktualizovanou Ruskou stopu, pak prosím – vstupte do naší databáze ».

Děkujeme za čas, který jste nám věnovali a těšíme se na vás zase v pondělí!