Velká anketa v krajích: Místní politici řekli, zda sílí vliv Ruska

Deník Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapoval, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští podnikatelé na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i opačný pohled: Jak ruské aktivity vnímají krajští politici? Přinášíme mám výsledky dotazníkového šetření ze všech čtrnácti regionů.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala před měsícem radním do všech tuzemských krajů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek (jejich znění vidíte v přiložené tabulce).

Otázky pro krajské politiky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Smyslem šetření bylo zjistit, jak mnoho či málo se politici v regionech setkávají s ruskými byznysmeny, jak se jim s nimi spolupracuje a například i to, zda se prokremelská propaganda, šířená především přes malé webové projekty, odráží až na místní úroveň.

Výsledky ankety

Celkem v Česku působí – podle údajů agentury Bisnode z loňského léta – 16 370 firem s ruskými vlastníky. V peněžním vyjádření jde o kapitál v hodnotě vyšší než 9,5 miliardy korun.

A podle čerstvých dat společnosti CRIF, která v dubnu analyzovala informace o zahraničních firmách v republice, počet těch s ruskými majiteli od roku 2007 narostl o 110 procent. “Ruští vlastníci mají na českém trhu výjimečné postavení a představují nejsilnější zahraniční skupinu. Nárůst počtu firem s ruskými vlastníky jde přitom ruku v ruce s nárůstem počtu osob s ruským občanstvím. Ten se od roku 2007 v Česku zvýšil o polovinu,” uvedl Jan Cikler, analytik společnosti CRIF.

Politici v krajích přesto soudí, že nejde o sílu, která by pro ně byla viditelná. Pokud už ruské firmy v daném regionu působí, nejsou “vidět”, nejsou aktivní; do dění ve společnosti se nezapojují. Takový je jasný závěr z desítek odpovědí, které od krajských politiků redakce v průběhu měsíce dubna obdržela.

Výjimku tvoří jen dva regiony: Praha a Karlovarský kraj, kde je zastoupení firem s ruskými vlastníky nejhustší. V Praze ovšem mají sídla velké korporace s celostátní působností a radní v dotaznících uvedli, že s nimi v podstatě nepřicházejí do styku.

“Obecně mohu odpovědět, že Magistrát hlavního města Prahy nemá přehled o zahraničních investicích, toto je otázka spíše na Hospodářskou komoru,” shrnul Vít Hofman, mluvčí magistrátu.

Ve Varech je situace odlišná: ruský kapitál tu vystopujete v hotelnictví, lázeňství, podnikají v keramickém průmyslu i realitách – jde o důležitou sílu.

“Jako občan Karlových Varů se prakticky neustále setkávám s kritikou ruského vlivu v ČR – tedy spíše než ve smyslu politickém jde o kritický pohled na aktivity ruské menšiny žijící v lázeňském městě,” uvedl pro Neovlivní hejtman kraje Martin Havel z ČSSD. “Ruský vliv v ČR z mého pohledu nesílí nijak významně. V našem regionu pociťujeme spíš konkrétní dopady ukrajinské krize a problémů s kurzem rublu. Velmi citelně ubylo ruských lázeňských hostů v našich zařízeních – to se bohužel odrazilo v záporném hospodaření mezinárodního letiště v Karlových Varech, v obsazenosti lázeňských zařízení i v nižší nabídce pracovních příležitostí v navazujících službách.”

Jsou v Karlovarském kraji vůči ruským investicím obezřetnější? Jedna odpověď za všechny: “Z mého pohledu by záleželo na charakteru investice. Ale v našem regionu je vnímám jako jakékoliv jiné investory,” uvedl Jakub Pánik z ČSSD, 1. náměstek hejtmana.

Zvýšený zájem ruských investorů pak ze všech regionů potvrdil v podstatě jen Moravskoslezský kraj. “V poslední době jsme vedli několik rozhovorů s ruskými investory nebo s investory s částečně ruským kapitálem především o oblasti leteckého průmyslu,” uvedl hejtman kraje Miroslav Novák (ČSSD).

V následující tabulce nabízíme rozcestník – ke každému kraji jsme připojili link na odpovědi politiků v anketě Neovlivní.cz. A také odkaz na článek, který dává základní přehled o ruském podnikání v daném regionu. Soustředili jsme se přitom na společnosti, jejichž tržby dosáhly alespoň 25 milionů korun.

 

Hlavní město Praha

Odpovědi pražských politiků na anketní otázky » Praha_Vltava Ruský byznys v Praze »

Moravskoslezský kraj

Odpovědi moravskoslezských politiků na anketní otázky » Moravskoslezsky_kraj_Ostrava_dul_Hlubina Ruský byznys v Moravskoslezském kraji »

Karlovarský kraj

Odpovědi karlovarských politiků na anketní otázky » Karlovarský Grandhotel Pupp. Anilah / Shutterstock.com Ruský byznys v Karlovarském kraji »

Středočeský kraj

Odpovědi středočeských politiků na anketní otázky » Karlstejn_Stredocesky_kraj Ruský byznys ve Středočeském kraji »

Ústecký kraj

Odpovědi ústeckých politiků na anketní otázky » Strekov_Usti nad Labem_ustecky Ruský byznys v Ústeckém kraji »

Liberecký kraj

Odpovědi libereckých politiků na anketní otázky » Liberec_liberecky Ruský byznys v Libereckém kraji »

Plzeňský kraj

Odpovědi plzeňských politiků na anketní otázky » Kuz'min Pavel / Shutterstock.com Ruský byznys v Plzeňském kraji »

Jihočeský kraj

Odpovědi jihočeských politiků na anketní otázky » kaprik / Shutterstock.com Ruský byznys v Jihočeském kraji »

Vysočina

Odpovědi politiků z kraje Vysočina na anketní otázky » jihlava_vysocina Ruský byznys na Vysočině »

Pardubický kraj

Odpovědi pardubických politiků na anketní otázky » Dja65 / Shutterstock.com Ruský byznys v Pardubickém kraji »

Královéhradecký kraj

Odpovědi královéhradeckých politiků na anketní otázky » Hradec Kralove_Kralovehradecky Ruský byznys v Královéhradeckém kraji »

Jihomoravský kraj

Odpovědi jihomoravských politiků na anketní otázky » Brno, kostel Ruský byznys v Jihomoravském kraji »

Olomoucký kraj

Odpovědi olomouckých politiků na anketní otázky » Olomouc_olomoucky Ruský byznys v Olomouckém kraji »

Zlínský kraj

Odpovědi zlínských politiků na anketní otázky » zlin_zlinsky Ruský byznys ve Zlínském kraji »

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf