Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 14. týdne roku 2016.

Byl to týden úniků dat o firmách v daňových rájích a tudíž i období klopýtání a pádů politiků.

Island má nového premiéra Sigurdura Ingi Jóhanssona, který již převzal funkci od zatím nejviditelnější politické oběti tzv. Panamských dokumentů, Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Ten neustál tlak zaplněných náměstí poté, co vyšlo nejevo, že zatímco se jeho země vzapamatovávala z drtivé krize roku 2008, ukrýval majetky v daňových rájích.

Panama_ReakceDo Panama Papers se zamotal i britský David Cameron, který tak dlouho (ne)vysvětloval offshore majetky svého otce, až musel po několika dnech veřejně přiznat, že sám chvíli firmu v daňovém ráji spoluvlastnil. “Nebyl to dobrý týden a můžu si za to sám,” shrnul to Cameron a zároveň jako první premiér v historii země zveřejnil svá daňová přiznání.

V neděli rezignoval také ukrajinský předseda vlády Arsenij Jaceňuk, avšak v jeho případě to kvůli offshore firmám nebylo (ty mnohem víc tíží jeho politického kolegu, prezidenta Petra Porošenka). Jaceňuk podlehl valící se řadě politických i korupčních problémů, které před časem vpodstatě paralyzovaly jeho kabinet (na jedno z vyšetřování, které se vede dokonce i v České republice, deník Neovlivní.cz upozornil v lednu »).

V České republice jsou zatím výstupy z panamských spisů nejasné (více k tomu najdete níže), a tak se vrcholní představitelé země mohou věnovat kreativním mediálním přestřelkám. Naposledy se neudržel ministr financí a majitel miliardového holdingu Agrofert, když se dozvěděl, že čerství vítězové hudebních cen Anděl v přímém přenosu veřejnoprávní televize protestovali proti tomu, jak tu někteří politici vládnou (citace tady »).

Dusilova_Koller“Zdravím, pane Kollere. Gratuluji k Andělům, mrzí mě, že mě řadíte ke Klausovi a Zemanovi. Že inklinuju na východ? Já tam nepodnikám! Asi jste si mě spletl s Kellnerem, pro kterého zpíváte na večírcích a pro kterého jsou Rusko a Čína hlavní trhy,” napsal údajně Andrej Babiš v sms zprávě čerstvému držiteli cen Zpěvák roku, Album roku a Skupina čtvrtstoletí Davidovi Kollerovi.

Parlamentní Listy, které s noční “sms jsou obeznámeny”, ve svém článku » dále napsaly, že Babiš proto “žádá zpěváka, aby nelhal a děkuje mu za pochopení. Pokud by mu snad hudebník nevěřil pod dojmem různých mediálních lží, majitel Agrofertu zve hudebníka na kávu a slibuje, že mu vše osvětlí.”

“Mimochodem, do Ruska nejezdím, ani se s Rusáky nepotkávám. Minulý rok jsem byl v Bílém domě, v Pentagonu a u Michaela Bloomberga. Tak buďte tak hodnej a neříkejte nesmysly a korigujte svá slova. S Číňany a Rusáky kámoší váš sponzor Kellner, já určitě ne!” uzavřel šéf hnutí ANO pro Parlamentní Listy (nebo pro Davida Kollera, to není úplně jasné).

S kým se “kámoší” ministr vnitra Milan Chovanec tento týden neodhalil. Místo toho jsme se dozvěděli, že policie byla během čínského týdne v Praze » pouze “neobratná a příliš horlivá” (reakce na fakt, že policisté vpadli na FAMU a vyšetřovali, proč na budově jsou vlajky Tibetu). A že křesťanští uprchlíci z Iráku, kterým ČR původně nabídla azyl a ochranu, “budou považováni za nelegální uprchlíky a policie je také na dva dny zadrží” (odveta za skutečnost, že se několika Iráčanům v Česku nelíbilo a vydali se do Německa, které je však vrátilo zpět).

I kamarádství politického lobbisty Jaroslava Tvrdíka a byznysmena Jiřího Šimáně, které jsme nedávno popsali v tomto článku », utrpělo spektakulární trhlinu. Šimáně nejprve zveřenil, že už nechce vést nepřízní osudu trvale zmítanou fotbalovou Slavii, Tvrdík ho následně přebil veřejným propíráním jejich transakcí s firmami z Číny. Klub teď vede Tvrdík, Šimáněho vyjádření si můžete přečíst tady ».

Obama_Musk_SpaceXA mezitím, v jiných částech planety… Po předchozích čtyřech neúspěšných pokusech to tento týden vyšlo, vesmírná raketa Falcon 9 při návratu k Zemi bezpečně přistála na speciální plošině společnosti SpaceX v oceánu u břehů Floridy. Experti se shodují, že by mohlo jít o zlomový okamžik při dobývání vesmíru, protože opětovné použití nosných raket budoucí cesty do kosmu dramaticky zlevní. Ne nadarmo Elonovi Muskovi, zakladateli SpaceX a majiteli elektrické automobilky Tesla, uznale poklepal na rameno prezident Barack Obama.

Zatímco Muskova hvězda znovu stoupá (kromě SpaceX trhaly rekordy i před-rezervace na nový, “lidovější” model automobilu Tesla 3), politický buldozer Donalda Trumpa zpomaluje. Donedávna jasný favorit republikánských prezidentských primárek opět prohrál, po soubojích v Coloradu a Wyomingu jeho rival Ted Cruz stáhl počet delegátů na 743 (Trump) vs. 540 (Cruz). Již sedmý z posledních osmi duelů vyhrál demokrat Bernie Sanders nad svou soupeřkou Hillary Clinton. Manželka někdejšího prezidenta si nicméně zatím udržuje významnější náskok.

Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová byla tamní prokuraturou oficiálně obviněna z praní špinavých peněz.  A deník New York Times věnoval před startem finálových vyřazovacích bojů v NHL speciální část novin Jaromíru Jágrovi, který je podle listu “nejvíce fascinujícím mužem současného hokeje” (originál materiálu “The Enduring Power of Jaromir Jagr” je zde »).

Co jsme vám přinesli na Neovlivní.cz?

Panama Papers

Po světě padají vrcholní politici, celebrity i ředitelé bank, v Česku aféra offshore dokumentů odstartovala podivně. O víkendu rozpaky symbolicky završil elitní tenista Tomáš Berdych, když se nechal slyšet, že se kvůli účelovému zapletení svého jména do aféry hodlá s tuzemskými médii soudit.

Proč je česká stopa aféry zatím zamotaná a neprůrazná? Byla část o ČR chycena za “správný konec”? A rozumíme alespoň víc problému offshore? Sabina Slonková si o tom povídala s Miroslavem Motejlkem, ekonomickým novinářem, který platí za znalce českého a slovenského miliardářského zákulisí (rozhovor tady »).

Kromě toho se redakce Neovlivní.cz snažila z prozatím dostupných faktů sestavit alespoň několik informací, které mohou dát Panama Papers kontext; tudíž jsme popsali například skutečnost, proč čeští politici v síti panamských dokumentů prozatím neskončili ».

Příběh nekončí, těšíme se, že investigativní tým, zkoumající českou část podkladů, případ posune dál i u nás.

11 stran rozsudku o Miloši Zemanovi

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková na kraji března rozhodla, že prezident republiky pronášel lživá tvrzení o prvorepublikovém novináři Ferdinandu Peroutkovi. Nařídila omluvu, kterou Hrad odmítl a na místě se odvolal.

Redakce Neovlivní.cz požádala o písemné vyhotovení verdiktu ihned poté, co rozsudek padl, na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Tento týden jsme konečně získali plné znění rozsudku, v němž Sedláková na jedenácti stranách vysvětluje, v čem Miloš Zeman neříkal pravdu.

Ostře sledovaný dokument, zajímavý rovněž svou formou – jména prezidenta i dalších postav veřejného, hojně medializovaného sporu jsou úředně začerněna – si můžete prostudovat zde ».

Politicko-justičně-policejní bitva na severu Čech

Policie zasáhla do politických šarvátek na severu Čech. Podle informací Neovlivní.cz obvinila významného komunálního politika Jiřího Zelenku z pomluvy. Zelenka, který zakládal hnutí Severočeši, s nímž se dostal i do Senátu, je trestně stíhaný, že pomluvil svou politickou konkurentku z hnutí ANO (naše páteční zpráva tady »).

Všechno se znovu točí kolem nahrávky z loňského podzimu, kterou tajně pořídil mostecký zastupitel z hnutí Severočeši Most Jiří Šváb a kterou obratem jeho stranický šéf Jiří Zelenka odnesl na policii kvůli podezření z korupce. Na nahrávce je zachyceno, jak zástupci tří jiných partají (ANO, KSČM a Mostečané Mostu) nabízejí Švábovi výměnou za politickou podporu funkce v městských firmách i bydlení.

Policie tento týden případ odložila s tím, že trestný čin se nestal, což jsme oznámili zde ».

Následně jsme o vysvětlení, co se to právě v Mostě děje, požádali i jednu ze státních zástupkyň – rozhovor o politických trafikách vs. úplatcích je tady ».

Konec rektora

Jsou to dva týdny, co Libor Grubhoffer oficiálně skončil ve funkci rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Byl to konec s hořkou chutí: Na jedné straně obrovská podpora studentů i části akademiků, na druhé straně přehlídka zákulisních her, pomluvy, politikaření. Co se to na půdě univerzity vlastně odehrálo?

Libor Grubhoffer popisuje svůj rektorský konec v nebývale otevřeném rozhovoru, který jsme rozdělili na dvě části:

TOP 10 vlivných z jihu

Zdeněk Zbytek, architekt Zemanova comebacku, s pozdějším prezidentem. Foto: Archiv Z. ZbytkaV jižních Čechách politické podsvětí neřeší své spory jako na severu Čech, kde místního bosse Housku dokonce zastřelili. Přesto jde o kraj, který už jednou provždy zůstane zapsaný jako ten, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr.

Použil jej tehdejší premiér Topolánek mimo jiné na adresu jihočeského neformálního vládce Pavla Dlouhého.

Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře? Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih.

Přinesli jsme další jméno – číslo 9 ».

Drahý Zdeněk Bakala. Příběh self-made mana

V týdnu, kdy česká vláda začala probírat nové varianty, jak zachránit těžební společnost OKD, jsme se hlouběji podívali na celý příběh, ještě nedávno považovaný za jeden z důkazů českého miliardářského úspěchu.

Dnes je OKD synonymem podnikatelského pádu, jehož dozvuky straší region Ostravska i celou zemi. Jak se z “nepřetržitě ziskové” firmy stala zadlužená past? Průvodce příběhu OKD pro čtenáře Neovlivní.cz sestavila uznávaná novinářka Jana Klímová z Českého rozhlasu, která dění v českém byznysu popisuje už dvě desetiletí.

Do její analýzy se můžete zahloubat zde ».

Znovu v regionech, tentokrát v Olomouci

Další regionální zastávka “miniturné” šéfredaktorky Neovlivní.cz byla na Hané. Ve středu 6. dubna se představila na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (FF UP) v rámci oslav dvaceti let tamní katedry mediálních studií.

Sabina Slonková dorazila tentokrát bez Tondy Blaníka, Martina Veselovského či Daniely Drtinové, ale zase byla součástí týdenního programu, ve kterém se studenty i širokou veřejností debatovali například nestor české žurnalistiky Karel Hvížďala či Petr Šafařík z Rady Českého rozhlasu. Ústřední téma? Česká média v roce 2016. “Jsem rád, že pozvání přijaly osobnosti jako Sabina Slonková, Dalibor Balšínek, Jakub Patočka a řada dalších. Střetávání různých pohledů je pro porozumění médiím potřebné,” uvedl vedoucí pořádající katedry Petr Orság.

Záznam z olomouckého výjezdu vám přineseme již brzy.

Mapování ruského byznysu

Rusové jsou hned po Češích nejčastějšími vlastníky českých firem. Deník Neovlivní.cz se z tisíců podniků zaměřil na ty lokální, v regionech – s ambicí ukázat na konkrétní příkladech, jak “řadoví” ruští byznysmeni v Česku reálně fungují.

Naší další zastávkou byl region východních Čech.

V této grafice » se můžete podívat, co velký ruský byznys v Královéhradeckém kraji reprezentuje.

A tady » vám nabízíme konkrétní příběh: “Je tu klid na život i podnikání. Proč dal byznysmen přednost malé české obci před Ruskem”.

Děkujeme vám za celý týden a těšíme se na ten další. Redakce Neovlivní.cz